Zarząd Fundacji

.

Tomek

Tomek (Dawid) Jędrczak

Wiceprezes

Ciałem w kontynentalnej Europie, sercem i duszą – zawsze w Kraju Merkawy i Humusu. 
W CV – dużo firm z dużą literą „Ż” w nazwie – co powoduje ciągłe problemy. 
Z wykształcenia socjolog, zwolennik federalizmu, dystrybucji władzy w dół, Adama Smitha i teorii Lewisa A. Cosera. Przeciwnik prawie wszystkich „-izmów”.
Uwielbia „Star Wars: Legends”, Marvela i street punk.

Sebastian

Sebastian Tkacz

Członek Zarządu

Prawnik i tłumacz. Poszukuje własnych korzeni, co i rusz natrafiając na niespodzianki. Nienawidzi niesprawiedliwości i cierpienia słabszych. 
Miłośnik psów, rowerów, zwiedzania, pizzy i starych rzeczy (głównie zegarów). Wychowany na muzyce Staśka Wielanka. Zakochany w Warszawie (także tej widzianej okiem Tytusa Brzozowskiego) i w swojej Najlepszej z Żon (niekoniecznie dokładnie w tej kolejności). Ojciec dwóch dorosłych synów.

.

Elżbieta

Elżbieta Magenheim

Prezes

Żydówka nie od zawsze. 
Współtwórczyni Stowarzyszenia Drugie Pokolenie – Potomkowie Ocalałych z Holokaustu (2010) i jego pierwsza przewodnicząca. 
Członkini Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, Stowarzyszenia ŻIH i TSKŻ. Ważne jest dla niej wszystko to, co dotyczy Zagłady i Ocalałych, Żydów w Polsce i na świecie, Izraela, emigracji Marca ‘68. Określa siebie jako Żydówkę świecko-ortodoksyjną. 
Ma na koncie kilka zrealizowanych marzeń: wydanie esejów członków drugiego pokolenia „Tożsamość! Ale jaka?” (Wydawnictwo Nisza 2018), umieszczenie (2021) na elewacji Instytutu Głuchoniemych w Warszawie tablicy upamiętniającej żydowskie dzieci – papierosiarzy z placu Trzech Krzyży.
Usilnie namawia warszawskich Żydów do udziału w projekcie „Twardzi Żydzi” i stanięcia przed obiektywem Adama Erdheima, marcowego emigranta. Uzupełnieniem zdjęć jest odpowiedź portretowanych na pytanie: co dla Ciebie znaczy być Żydem/Żydówką. Kolejnym marzeniem jest wydanie albumu z „Twardymi Żydami”. 
Ukończyła pedagogikę specjalną.
Lubi zimny Bałtyk, długodystansowe pływanie, jazdę na rowerze, fotografować, pisać, rozmawiać, wszelkie prace ręczne. Jej sztetl to warszawskie Powiśle, na którym mieszka nieprzerwanie od ponad 55 lat.

Rada Fundacji

.

Rada fundacji

Anna Cukierman-Podgórska

Jest wieloletnią nauczycielką i bibliotekarką. Należy do Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz Stowarzyszenia Drugie Pokolenie-Potomkowie Ocalałych z Holocaustu (przez trzy lata również członek Zarządu Stowarzyszenia). W Gminie prowadzi od kilku lat spotkania edukacyjno-integracyjne dla seniorów na platformie ZOOM. Uczestniczyła w pracach Komitetu Społecznego upamiętniającego historię Papierosiarzy z Placu Trzech Krzyży.

Rada Fundacji

Ala Goldblum Elczewska

Urodzona we Wrocławiu w 1949 w rodzinie zubożonej przez Zagładę. Ze strony obojga rodziców.

Rodzice powojennie zaangażowani w odbudowę Polski.

Matura w Warszawie 1967 w liceum im. Gen. Świerczewskiego – dzisiaj Cervantesa.

Wyjazd z Polski po Marcowej nagonce w 1969. Następne 6 lat bez żadnego obywatelstwa. Kraj docelowy Dania.

W Danii:

– studia pedagogiczne 1975

– studia psychologiczne 1980 (specjalizacja psychotraumatologia)

Zawodowo działa w Danii, USA, Polsce, Izraelu.

Tożsamość – żydowska, język ojczysty polski. Humanistka.

.

Erdheim

Adam Erdheim

„Tak jak zwykle jest pisać na Wikipedii, urodziłem się w roku 1948 w polskiej żydowskiej rodzinie. Rok 1968 zmienił moją narodowościową identyfikację na czysto żydowską. A od 1969 jestem stałym gościem Królestwa Szwecji, które dało mi możliwość dokończenia studiów techniczny, dało możliwość pracy a obecnie wikt bez opierunku, ale za to możliwość niepracowania. Ten nadmiar wolnego czasu poświęcam fotografii, obecnie w dwóch długofalowych projektach. Jestem inicjatorem i współorganizatorem Warszawskiego Maratonu Fotograficznego, który w roku 2023 odbędzie się po raz czwarty. Drugi projekt to portretowe zdjęcia warszawskich Żydów do wystawy Twardzi Żydzi, projektu zainicjowanego przez Elżbietę Magenheim. Ciekawszą niż same zdjęcia częścią tego ostatniego projektu są odpowiedzi fotografowanych osób na pytanie: Co dla Ciebie znaczy być Żydem.”

Marta Guze Korszyńska

Polonistka, producentka telewizyjna i radiowa, specjalistka Public Relations.

Pracowała przez ponad 20 lat dla największych prywatnych koncernów medialnych w Polsce, wśród nich były: telewizja TVN, RMF FM, Radio Zet, Ringier Axel Springer Polska. W 2019 roku rozpoczęła współpracę z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie i przez ponad 4 lata kierowała Biurem Komunikacji Społecznej Gminy. Była między innymi w gronie osób realizujących projekt „Papierosiarze z placu Trzech Krzyży”, którego pomysłodawcami są członkowie Zarządu Fundacji Życie Żydowskie.

Zainteresowana Izraelem i literaturą żydowską od czasów studiów na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka pracy magisterskiej „Getto Warszawskie w pamiętnikach i dziennikach”, która była w finale konkursu organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny i Ambasadę Izraela w Polsce.

.

Biogramy_Piotr Stasiak

Piotr Stasiak

Przewodniczący Rady Fundacji Życie Żydowskie.

Z pokolenia boomersów: urodzony, wychowany i wykształcony w Polsce Ludowej, którą, mimo najróżniejszych „ale”, coraz bardziej ceni i szanuje, gdyż (ma taką nadzieję:) coraz więcej rozumie.

Absolwent wydziału matematyczno-fizycznego UW, pracował i działał w różnych, większych i mniejszych instytucjach, był m.in. przewodniczącym pierwszej po wojnie reformowanej synagogi w Polsce. Aktualnie w zarządach kilku spółek prawa handlowego oraz w organach statutowych Związku Postępowych Gmin Żydowskich w Polsce „Beit Polska”, fundacji „Pamięć i Odnowa” opiekującej się cmentarzem żydowskim w Częstochowie, fundacji „Życie Żydowskie”, Światowego Związku Żydów Częstochowian oraz stowarzyszenia Cmentarz Żydowski w Tarczynie, gdzie współtworzy Park Pamięci, Zadumy i Edukacji im. Rodziny Sylmanów.

Strug2

Adam Strug

Śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej.

.

Rada fundacji

Joanna Talewicz

Badaczka, edukatorka, autorka, działaczka. Od dwudziestu lat zajmuje się działalnością na rzecz społeczności romskiej i praw mniejszości.

Konsultantka w zakresie Diversity&Inclusion. Doktor antropologii kulturowej. Pracowała jako adiunkt w Instytucie Studiów Międzykulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Laureatka Nagrody Fundacji Batorego im. Olgi Kersten-Matwin, za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego.

Stypendystka Columbia University, Leadership Academy for Poland. Stypendystka programu stypendialnego Fulbright, Tom Lantos Institute, Komisji Europejskiej oraz Departamentu Stanu USA.

Członkini Democracy and Belonging Forum przy Othering &Belonging Institute, UC Berkeley oraz polskiej delegacji w International Holocaust Remembrance Alliance (IHRA).

Absolwentka programu Diversity, Equity and Inclusion w Judge Business School na University of Cambridge.

Wykładała gościnnie na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i w Europie, m.in: Harvard University, Columbia University, Chicago University, Rutgers University, Denision University, Stockton University, The City University of New York, Roma Tre University, University of Helsinki.

Współpracowała z Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz- Birkenau- doradztwo akademickie w zakresie programów edukacyjnych, Fundacją ePaństwo przy organizacji Personal Democracy w Europejskim Centrum Solidarności, międzynarodowej konferencji poruszającej tematy związane z partycypacją obywatelską i wykorzystaniem technologii dla dobra wspólnego oraz z World Climate LTD (COP 24 – Katowice, platforma Horizon 18 – Boston, Energy Action Forum – NYC, COP 25 – Madryt).

Autorka i redaktorka książek i artykułów naukowych.  Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej i tygodnika Newsweek.

Współzałożycielka i prezeska Fundacji w Stronę Dialogu. Pomysłodawczyni i koordynatorka projektów edukacyjnych i badawczych.